1

Temat: Ateizm racjonalny?

Chcialbym poruszyc tutaj bardzo ciekawa kwestie, a mianowicie postrzeganie religii chrzescijanskiej przez ateistow. Osobiscie bardzo dziwi mnie postawa niektorych niewierzacych wobec nauk Nowego Testamentu. Spotkalem sie bowiem z wieloma ateistami ktorzy nie sa niewierzacymi, wrecz przeciwnie - gleboko wierza w to, ze ideologia gloszona przez Jezusa jest nieprawdziwa. Jest to wg mnie przejaw jakby wielkiego zrazenia sie ogolnie do wspolnot religijnych a nie koniecznie do nauk lezacych w ich fundamentach. Przypatrujac sie bowiem zyciu Chrystusa zauwazyc mozna bardzo duze zbieznosci np. z naukami gloszonymi przez Budde, oraz takimi ktore glosili czasami niewierzacy w Boga filozofowie.

Jakiez sa bowiem kluczowe zalozenia ideologii Jezusa? Dokonal on rewolucji w swoich czasach, poniewaz postawil czlowieka niemalze na pozycji Boga (niestety nie umiem tego inaczej ubrac w slowa). Nie chodzilo mu o to, ze czlowiek jest wszechmogacy, ale raczej o to ze Bog jest nieskonczony i istnieje takze w nas. Wedlug niego okazujac milosierdzie drugiemu czlowiekowi okazujemy milosc do Boga - "A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili." [Mat25,40]. Wiara chrzescijanska jest wiec wiara nie tylko w Boga ktorego istoty nie jest w stanie pojac zaden umysl ludzki, ale takze jest ona wiara w ludzi.
Przygladajac sie blizej tej ideologii mozemy stwierdzic ze traktujac wszystkich ludzi na rowni z soba i wyzbywajac sie uprzedzen jestesmy w stanie stworzyc spoleczenstwo zyjace w pelnej harmonii z calym swiatem.
Wiadomym jest ze bylo wiele wojen na tle religijnym ktore oslanialy sie religia, ale wszelakie konflikty rodzily sie z jednej glownej przyczyny - proby wprowadzania jakichkolwiek podzialow. Czy Jezus chlubil sie swoja wyzszoscia? Nie - pijal wino z grzesznikami, nie odrzucal nikogo. Dawal kazdemu wolny wybor. Czy ubieral sie w piekne szaty i przebywal caly czas w swiatyniach? Nie - nie przypisywal sie do zadnej wspolnoty wyznaniowej, gdyz wiedzial ze wszelakie instytucje z czasem zapominaja o fundamentach na ktorych sie opieraja i zaczynaja tworzyc wlasna religie na bazie dogmatow ktore nie podlegaja dyskusji, aby osiagnac swoje wlasne cele i zalatwic wlasne interesy.

Zauwazmy ze wszystkie nauki Chrystusa skupialy sie na naszym ziemskim zyciu - nie mowil on caly czas o tym co dzieje sie w niebiosach. Czy zatem rozsadny czlowiek nawet jesli nie wierzy w Boga powinien negowac to wszystko? Jesli nawet traktowac Jezusa za zwyklego czlowieka ktory kiedys poruszyl swiat swoimi pogladami, to czy nie warto sie zastanowic nad jego naukami?
W koncu zauwazmy ze Jan Pawel II dokanczal tylko to co zaczal Chrystus i spotkal sie z wielkim szacunkiem zarowno ze strony chrzescijan, jak i wyznawcow innych religii i ateistow.

Prawda jest taka ze czlowiek ktory przechodzi przez zycie pelen egoizmu i jedynie z checia osiagniecia jakichs wlasnych celow kosztem innych zazwyczaj marnie konczy. Mozna tutaj rowniez nawiazac z pelna konsekwencja do zalozen psychologow (takze tych nie wierzacych), ktorzy podkreslaja ze czlowiek potrzebuje zwiazkow z innymi ludzmi aby zachowac zdrowie psychiczne. Bedac egoistami nastawionymi jedynie na wartosci materialne nigdy nie zaznamy spokoju duchowego.

Uniwersalizmem nauk Jezusa, Buddy i teraz Jana Pawla II jest wlasnie nastawienie na jednoczenie sie, porzucanie uprzedzen, empatie i milosc, ktore daja czlowiekowi prawdziwe szczescie w zyciu. W koncu te uczucia sa bezdyskusyjnie obecne w zyciu kazdego z nas - moze czasami warto im zaufac zamiast zawierzac jedynie tegim glowom naukowcow i profesorow i negowac slepo wszystko czego nie mozna dotknac?                   

http://mt.gre.pl

2

Odp: Ateizm racjonalny?

Mam takie malutkie wrażenie, że w miarę pisania tego textu, w końcu, z zapalu i podniecenia, pogubiłeś się trochę i nie wiem ( po 1 przeczytaniu ) o co Ci chodziło konkretnie, gdybyś to troszkę uporządkował, wtedy łatwiej mi będzie napisać jakąś do tego odpowiedź                   

Thumbs up Thumbs down

3

Mam takie malutkie wrażenie, że w miarę pisania tego textu, w końcu, z zapalu i podniecenia, pogubiłeś się trochę i nie wiem ( po 1 przeczytaniu ) o co Ci chodziło konkretnie, gdybyś to troszkę uporządkował, wtedy łatwiej mi będzie napisać jakąś do tego odpowiedź

wobec tego zwroc uwage na wstep i zakonczenie wink ...

Osobiscie bardzo dziwi mnie postawa niektorych niewierzacych wobec nauk Nowego Testamentu. Spotkalem sie bowiem z wieloma ateistami ktorzy nie sa niewierzacymi, wrecz przeciwnie - gleboko wierza w to, ze ideologia gloszona przez Jezusa jest nieprawdziwa. Jest to wg mnie przejaw jakby wielkiego zrazenia sie ogolnie do wspolnot religijnych a nie koniecznie do nauk lezacych w ich fundamentach.

Uniwersalizmem nauk Jezusa, Buddy i teraz Jana Pawla II jest wlasnie nastawienie na jednoczenie sie, porzucanie uprzedzen, empatie i milosc, ktore daja czlowiekowi prawdziwe szczescie w zyciu. W koncu te uczucia sa bezdyskusyjnie obecne w zyciu kazdego z nas - moze czasami warto im zaufac zamiast zawierzac jedynie tegim glowom naukowcow i profesorow i negowac slepo wszystko czego nie mozna dotknac?

pytanie brzmi wiec - czy ateizm musi oznaczac calkowite zanegowanie nauk gloszonych przez ludzi uwazanych za oswieconych w roznych religiach nawet jesli nie uznamy ich za poslancow Boga?                   

4

czyli dobrze to zrozumiałem.
Zdaje mi się, i nie tylko mnie, że negowanie wartości chrześcijańskich jest zarazem negacją wartości humanistycznych.
Jeśli ktoś uważa się za ateistę negując nie tylko istnienie Boga, ale i wartości chrześcijańskie, to, teoretycznie, nie jest ateistą, ale nihilistą, czy anarchistą czy czymś tam innym, co pewnie już było w okresie międzywojnia, czyli wiemy, że to coś było tylko teorią czyli ten ktoś ( wyjściowy ateista ) jest sobie utopistą i jeśli nie jest agresywny to niech sobie będzie.

kontynuując- zaprzeczenie wartości chrześcijańskich, czyli też, w dużym stopniu, humanistycznych jest bezsensowne jak na teraz, bo świat nagle nie może zmienić kanonu wartości wpajanych przez tysiąclecia ( dowód- komunizm ) i nie może obejść się też bez żadnych wartości, co nastąpiłoby po obaleniu wartości chrześcijańskichhumanistycznych.                   

Thumbs up Thumbs down

5

ale nihilistą, czy anarchistą czy czymś tam innym

nichilizm tak, ale co do anarchizmu to sie nie moge zgodzic gdyz zawiera on jedno podstawowe przeslanie - "Twoja wolnosc jest ograniczona wolnoscia drugiego czlowieka". To jedno zdanie zawiera w sobie wszystkie nauki Chrystusa dotyczace zycia wsrod ludzi wink ... oczywiscie wiadomym jest ze zdarzaly sie czarne owce i wsrod anarchistow ale oni odbiegali od glownych zalozen tej ideologii.

"Anarchizm postuluje zniesienie państwa i innych form władzy, wyzysku oraz zorganizowanie wolnościowego społeczeństwa na zasadach dobrowolności, federalizmu i wzajemnej korzyści."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Anarchizm                   

6

Ciężko powiedzieć o anarchistach hiszpańskich doby wojny domowej, to co mówisz Ty i Wikipedia                   

Thumbs up Thumbs down

7

Ciężko powiedzieć o anarchistach hiszpańskich doby wojny domowej, to co mówisz Ty i Wikipedia

No wiesz ... i wsrod chrzescijan znalezc mozna na przestrzeni historii takich ktorzy lamali zasady ktorymi powinni sie kierowac w zyciu i dopuszczali sie rzeczy niegodziwych wink Dlatego wlasnie nie nalezy oceniac ludzi po etykietkach jakimi sie posluguja.                   

8

dobre podsumowanie                   

Thumbs up Thumbs down

9

Grzegorz napisał/a:

czyli dobrze to zrozumiałem.
Zdaje mi się, i nie tylko mnie, że negowanie wartości chrześcijańskich jest zarazem negacją wartości humanistycznych.
.

kto tak powiedział? Co ty pier.... źle cie sie wydaje

(sorki, to nic osobistego)                   

www.magicfantasy.prv.pl

Thumbs up Thumbs down

10

ogólnie rzecz biorąc                   

Thumbs up Thumbs down

11

kto tak powiedział? Co ty pier.... źle cie sie wydaje

(sorki, to nic osobistego)

No i tu mamy doskonaly przyklad tego, ze Grzegorz ma racje. Negacja bez uargumentowania i jednoczesnie brak szacunku do osoby do ktorej kierowane sa te slowa - czy myslisz ze zjednasz sobie ludzi z takim podejsciem? Czy zastanawiales sie nad tym jak odbierze je Grzegorz?
Wyobraz sobie ze cale spoleczenstwo zyjace na swiecie tak sie do siebie odnosi, wszyscy sie od siebie odsuwaja gdyz czuja sie nieakceptowani, nie ma komu zaufac ani z kim porozmawiac. Czy taki swiat mialby jakas przyszlosc?
A teraz dla kontrastu swiat prawdziwych chrzescijan - milosc, empatia, przebaczenie, wzajemny szacunek.
Jesli masz inne zdanie, wyraz je podajac jakas argumentacje, jesli nie - zamilknij, bo takie wypowiedzi niczego nie wnosza do dyskusji.                   

12

Dobrze podejme dyskusje!

Chrześcijanin zawsze = dobro ?
Ateista=zło ?

czy człowiek który nie wierzy w Boga musi być zły? Czy tylko chrześcijanie mają monopol na dobro?

Czy nasze słowa zawsze = czyny ? A tym samym = myśli ?

Nauka=praktyka ?

Więc nie mów mi o swojej dobroci bo jesteś praktykujacy katolik...

[size=16][ Dodano: 2005-04-10, 22:13 ][/size]
zastanowiłem się co pomyśli Grzegorz, dlatego umieściłem pod spodem przepraszającą notke...                   

www.magicfantasy.prv.pl

Thumbs up Thumbs down

13

Ale kto powiedział, że ateista jest zły ?
Nikt nie powiedział, że chrześcijanie mają monopol na dobro.
Wartości humanistyczne są podobne do wielu chrześcijańskich.
Można, tak po chłopsku powiedzieć, że chrześcijanie mają dekalog a ateiści wartości humanistyczne i filozofię, ale tak nie jest, bo duża część wartości chrześcijańskich jest powszechnie akceptowana przez środowiska ateistyczne, bo te wartości są ogólnoludzkie                   

Thumbs up Thumbs down

14

A wiec chodzi ci o moralność chrześcijańską? A czy przed Jezusem nie było jeje elementów? chociażby miłość, pomoc innym, szacunek, blebleble wiesz o co mi chodzi (może podałem złe przykłady, chcesz to wstaw sswoje) kto ci powiedział, że to jest tylko chrześcijańskie, albo że to chrześcijanie to wymyślili?                   

www.magicfantasy.prv.pl

Thumbs up Thumbs down

15

no właśnie nikt- to są wartości ogólnoludzkie- każdy może ( jeśli nie powinien ) żyć wg. nich i to miałem na myśli mówiąc, że wartości chrześcijańskie pokrywają się z humanistycznymi.

Strasznie antyklerykalny jesteś                   

Thumbs up Thumbs down

16

Więc nie mów mi o swojej dobroci bo jesteś praktykujacy katolik...

Mylisz sie i wydajesz nieprawdziwy osad - czy Twoje wartosci moralne i etyczne pozwalaja Ci na to?
I skad w Tobie tyle zawisci do katolikow? czy nie uwazasz ze kazdy wierzacy jest odrebna istota ludzka i nie mozna ludzi osadzac na podstawie przynaleznosci do jakiejs grupy spolecznej? Wszedzie zdarzaja sie czarne owce, ale potepiajac ogol, krzywdzisz takze tych sprawiedliwych.

no właśnie nikt- to są wartości ogólnoludzkie- każdy może ( jeśli nie powinien ) żyć wg. nich i to miałem na myśli mówiąc, że wartości chrześcijańskie pokrywają się z humanistycznymi.

Popieram. Stad tez sie bierze moja tolerancja dla innych wyznan i dla ateistow. Nie osadzam ludzi na podstawie etykietek ktorymi sie posluguja.                   

17

Ej zaraz wyjdzie że ja tu dyskryminuje inne religie... lol  Po prostu może źle mnie zrozumiałeś (albo chciałeś tak zrozumieć...) ja uważam, że TY za duzo powtarzasz to że jesteś chrześcijanin, dlaczego nie mówisz CZŁOWIEK. Ja nienawidze katolików? Nie lubie niektórych ich cech (brak tolerancji, uważanie, że jak nie jestes katolikiem to jesteś zły, albo ja byłem dzisiaj dobry bo byłem w kosciele..) oczywiście nie wszyscy tacy są, ale większość...

Ps: Jestem katolikiem...                   

www.magicfantasy.prv.pl

Thumbs up Thumbs down

18

Nie lubie niektórych ich cech (brak tolerancji, uważanie, że jak nie jestes katolikiem to jesteś zły, albo ja byłem dzisiaj dobry bo byłem w kosciele..) oczywiście nie wszyscy tacy są, ale większość...

Moze i wiekszosc, ale to i tak nie daje prawa mowienia zle o wszystkich.

ja uważam, że TY za duzo powtarzasz to że jesteś chrześcijanin, dlaczego nie mówisz CZŁOWIEK

zajrzyj do tematu "hominem te esse memento" wink

A czy jestes nim bo tak nakazuje tradycja, czy dlatego ze szczerze popierasz nauki Chrystusa?                   

19

Sorry,że pytaniem na pytanie
A czy człowiek który szczerz popiera nauki Chrystusa musi być katolikiem?
Jestem katolikiem, bo ta religia jest mi najbliższa,, no i napewno ze względu na tardycje, gdybyś sie urodził w rodzinie muzułmańskiej to ciekawe czy od razu byłbyś katolikiem...?                   

www.magicfantasy.prv.pl

Thumbs up Thumbs down

20

Nie, bo ja szczerze popieram nauki Chrystusa a katolikiem nie jestem wink

Jestem katolikiem, bo ta religia jest mi najbliższa,, no i napewno ze względu na tardycje, gdybyś sie urodził w rodzinie muzułmańskiej to ciekawe czy od razu byłbyś katolikiem...?

Urodzilem sie w rodzinie katolickiej, przyjalem chrzest w wieku niemowlecym, komunie i bylem u bierzmowania, ale w pewnym momencie zastanowilem sie nad tym wszystkim i uznalem ze wszyscy chrzescijanie przede wszystkim tworza wspolnote wiekszego Kosciola w ktorym mieszcza sie i protestanci i prawoslawni. Nie podobala mi sie nietolerancja i sprowadzanie tradycji do pustych obrzedow, dlatego postanowilem przypisac sie do calosci a nie do jednego jej odlamka.                   

21

Przepraszam, że się tak wtrącam w połowie rozmowy...

A czy ktoś tu tak stwierdził...
nie doszukałam sie jakoś tego, a trochę juz tu siedzę i widzę jakie ludzie mają poglądy

Jestem katolikiem, bo ta religia jest mi najbliższa

...a może dlatego że wszyscy w coś wierzą, więc w coś trzeba,
bycie katolikiem do czegoś zobowiązuje poza twierdzeiem, ze to jest religia najbliższa jakiemuś wyobrażeniu.... przecież można żyć be niej

gdybyś sie urodził w rodzinie muzułmańskiej to ciekawe czy od razu byłbyś katolikiem...?

może nie od razu, a może wcale taki człowiek nie zostałby katolikiem... ważne jest kim się jest i co się robi niezależnie od szerokości geograficznej.                   

Ka

Thumbs up Thumbs down

22

Anonim tak stwirdził:

"A czy jestes nim bo tak nakazuje tradycja, czy dlatego ze szczerze popierasz nauki Chrystusa?"

Musisz bardziej się wczytywać Ana...                   

www.magicfantasy.prv.pl

Thumbs up Thumbs down

23

Anonim tak stwirdził:

"A czy jestes nim bo tak nakazuje tradycja, czy dlatego ze szczerze popierasz nauki Chrystusa?"

Musisz bardziej się wczytywać Ana...

- jakoś nie baardzo wiem do czego ten komentarz.. czyżbym się nie wyspała dzisiaj i nie bardzo kojarzę?

jak dla mnie stwierdzenie  "Jestem katolikiem, bo ta religia jest mi najbliższa" jest conajmniej śmieszne... po co się wogóle "zapisywać" do jakiejkolwiek religii... podstawowe zasady religii katolickiej pokrywają się z ogólnymi zasadami etycznymi, po co więc zawracać sobi głowę religią?                   

Ka

Thumbs up Thumbs down

24

podstawowe zasady religii katolickiej pokrywają się z ogólnymi zasadami etycznymi, po co więc zawracać sobi głowę religią?

Podstawowe tak, ale chrzescijanie wierza jeszcze w Boga, Jezusa, sad ostateczny, zycie wieczne i wiele innych rzeczy ... . Nie uwazam zeby religia byla tylko zawracaniem sobie glowy wink                   

25

Anonim napisał:

Cytat Mentora:

odpowiedź Anonima:
A czy jestes nim bo tak nakazuje tradycja, czy dlatego ze szczerze popierasz nauki Chrystusa?

teraz jaśniej koleżanko?

Mówiąc po co zawracać sobie głowe religią obrażasz kilka miliardów ludzi którzy sobie zawracają nią głowe (nie tylko katolików, ale protestantów, prawosławnych, muzułmanów itp)...

W pełni zgadzam się z tobą Anonim (pierwszy raz na tym forum! Cud...)                   

www.magicfantasy.prv.pl

Thumbs up Thumbs down