Temat: Ewangelia Judasza

czyli łajdak w innym świetle

Braszka

a co Ktosie na to?

2

Odp: Ewangelia Judasza

link please, bo nic nie mówili o tym w kościele

Thumbs up Thumbs down

3

FideL napisał/a:

link please, bo nic nie mówili o tym w kościele

Zamiast biegac codzien do kosciola trza czasem wlaczyc sobie np. National Geographic ew. przeczytac jakas prase. wink

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

4

Braszka napisał/a:

czyli łajdak w innym świetle

Braszka

a co Ktosie na to?

Ewangelia (św.) Judasza nie stanowi zaprzeczenia wiary w moim odczuciu. Ba, przekazuje optymistyczna wersje wydarzen. Bo czy jest cos bardziej pieknego nizeli milosc Judasza do Jezusa tak wielka, ktora owocuje wymuszona "zdrada", po to tylko, aby swiat zmienic...

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

5

Ale w Ewangelii bodaj św. Marka jest napisane, że Judasz sprzedał Jezusa za 30 srebrników, a potem żałował swego czynu i powiesił się. W tekście czytamy dalej, że Jezus powiedział o Judaszu "...dla tego człowieka lepiej, żeby się nie narodził..."

W tym świetle taki z Judasza święty, jak z koziej dupki trąbka!

Thumbs up Thumbs down

6

bo Marek zazdrościł Judaszowi, jako wybrańcowi Jezusa.

w związku z czym w swoim opisie obdarł go z heroizmu  tongue

Thumbs up Thumbs down

7

Pozwolę zacytować sobie mojego dziekana ks. W. Myszora

Pytany przez PAP, ks. prof. Myszor uważa medialny szum wokół "Ewangelii Judasza" za przedwczesny. "Dopóki tekst nie zostanie opublikowany, wszyscy poza właścicielem tekstu i tłumaczami domyślają się tylko, jakie treści kryje apokryf" - powiedział.

Obawia się on, że po publikacji "balon sensacji zostanie przekłuty". Uważa natomiast, że "Ewangelia Judasza" będzie ciekawa dla specjalistów ze względu na porównanie z innymi znanymi już apokryfami gnostyckimi.

Ks. prof. Myszor zaznaczył, że widział tylko ostatnią stronę rękopisu, której facsimile wydawca udostępnił w internecie i w prasie. "Na końcu tekstu znajduje się jego tytuł «Ewangelia Judasza». Na tej podstawie możemy zidentyfikować to dzieło" - mówi.

Jak podkreślił, z pism wczesnych chrześcijan wiadomo, że w "Ewangelii Judasza" występuje popularny wśród gnostyków wątek dobrego Judasza. Uczeni uważają, że autorami tej ewangelii byli kainici, wczesnochrześcijańska sekta gnostyków.

"Gnostycy twierdzili, że zdrada Judasza była dobra, gdyż sprawiła, że boski Chrystus przez śmierć na krzyżu wyzwolił się z cielesnego Jezusa. Wynikało to z gnostyckiej teologii, według której świat doczesny, materialny i samo ciało ludzkie były złe, a cielesny Jezus uwięził w sobie niematerialnego Zbawiciela - Chrystusa. Swoim postępkiem - uważali gnostycy - Judasz sprowokował wyzwolenie się Zbawiciela z niewoli ciała" - wyjaśnia ks. prof. Myszor.

Dodaje, że teologia katolicka odrzuca rehabilitację Judasza, choć uznaje go za postać tragiczną. "W Ewangelii nie ma żadnych podstaw do sądzenia, że Chrystus potępił Judasza. Pamiętać należy, że także apostoł Piotr zaparł się Chrystusa, ale w odróżnieniu od Judasza, odkupił swoją winę" - dodał Myszor.

Choć rękopis "Ewangelii Judasza" znaleziono już w latach 50., to prace nad jej odczytaniem rozpoczęto dopiero kilka lat temu. Manuskrypt liczy 62 strony i zawiera jeszcze dwa inne teksty: "List do Filipa" i "Apokalipsę Jakuba"

Powstały w IV-V wieku koptyjski tekst ewangelii był tłumaczeniem z tekstu greckiego napisanego ok. 150-180 roku naszej ery. Wzmiankuje o nim ok. 180 r. Ireneusz z Lyonu, pisząc w pierwszej księdze "Przeciwko gnostykom", że gnostycy posługują się oni "tajnymi objawieniami Judasza-zdrajcy".

http://www.cosgan.de/images/smilie/xmas/f034.gif

8

link proszę:

http://www.wielkanocne.pl/ewangelia-judasza/

co do  tego apokryfu to jak zwykle jego treśc jest bardzo polemiczna - Judasz najbardziej zaufanym  uczniem Jezusa i umawia się z nim że go wyda. Czyli Judasz jest narzędziem w rękach JEzusa który sam planuje swoją śmierć.

Trochę to godzi  w podwaliny chrześciajaństwa i zapewne dlatego wyłączność na publikacje ma gazeta wyborcza wink

9

Jeśli "Ewangelia Judasza" jest autentyczna to znaczy, że on jest jej autorem? To niemożliwe

Thumbs up Thumbs down

10

FideL napisał/a:

Ale w Ewangelii bodaj św. Marka jest napisane, że Judasz sprzedał Jezusa za 30 srebrników, a potem żałował swego czynu i powiesił się. W tekście czytamy dalej, że Jezus powiedział o Judaszu "...dla tego człowieka lepiej, żeby się nie narodził..."

W tym świetle taki z Judasza święty, jak z koziej dupki trąbka!

Ale my nie mowimy o ewangelii sw. Marka, tylko o EWANGELI JUDASZA!

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

11 Ostatnio edytowany przez Neko (2006-04-12 08:46:20)

FideL napisał/a:

Jeśli "Ewangelia Judasza" jest autentyczna to znaczy, że on jest jej autorem? To niemożliwe

Dlaczego niemozliwe? Bo sie powiesil? A skad pewnosc, ze sie powiesil? To jest sarkazm. wink

Ale teraz konkrety. Zadna z Ewangeli nie zostala napisana faktycznie przez prawowitego autora. Jest udowodnione, ze powstaly one na dlugo, dlugo (niektorzy datuja nawet na II wiek n.e.) po smierci Chrystusa, wiec ani Marek, ani Lukasz, ani Mateusz ani Jan nie mogli Ewangeli kanonicznych napisac wlasnorecznie. Inaczej mowiac, Twoje powyzsze twierdzenie jest bez sensu.

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

12

A dla mnie to jest bardzo malo istotne... Ważne jest dla mnie to, że Bóg-Człowiek umarł z miłości do mnie, by mnie ratować od śmierci, a to kto go wydał, z jakich pobódek i za ile to już jest szczegół, który jest mi obojętny właściwie.

Thumbs up Thumbs down

13

Drogi Neko, nie ma żadnych niezbitych dowodów na to, że Ewangelie synoptyczne są nieautentyczne. Wśród biblistów toczą się spory nt. dat ich powstania, więc nie wciskaj mi tu ateistycznego kitu.

Thumbs up Thumbs down

14

jeśli Bóg-człowiek zaplanował to, że umrze, jak wskazuje ewangelia Judasza, to oznacza, że jest zwykłym oszustem, który wykreował się na syna Ojca.

Thumbs up Thumbs down

15

Jak można mówić o "zaplanowaniu" w przypadku kogoś kto jest ponad czasem. Dla Niego nie ma przeszłości i przyszłości, on znał od zawsze całą przstrzeń czasu naszego świata.

Thumbs up Thumbs down

16

no, właśnie niekoniecznie tak było. piszesz tak po prostu tak wierzysz.
ale zdroworozsądkowo: mógł sobie żyć facet, który wymyślił, że poda się za syna Boga i będzie spływał na niego splendor (lub mógł być chory psychicznie; mało to Napoleonów na świecie) i wszystko w co wierza ludzie ukartował, przemyslał, wyreżyserował.

ale by było  big_smile

Thumbs up Thumbs down

17

Rumianek napisał/a:

Jak można mówić o "zaplanowaniu" w przypadku kogoś kto jest ponad czasem. Dla Niego nie ma przeszłości i przyszłości, on znał od zawsze całą przstrzeń czasu naszego świata.

Ale skad wiesz, ze znal "zawsze"? wink

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

18

FideL napisał/a:

Drogi Neko, nie ma żadnych niezbitych dowodów na to, że Ewangelie synoptyczne są nieautentyczne. Wśród biblistów toczą się spory nt. dat ich powstania, więc nie wciskaj mi tu ateistycznego kitu.

Jak Neko cos mowi, to znaczy ze tak jest i nalezy to traktowac jako pewnik!

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

19

Wiary nie można rozpatrywać zdroworozsądkowo. Przynajmniej w wierze nie to jest istotne co da się udowodnić, ale to co czuje człowiek w swoim sercu. Ale mogło byc tak jak piszesz z tym, że ten psychicznie chory człowiek musiałby być geniuszem, ale i to możliwe... teoretycznie.
Skąd wiem Neko..? bo czuję smile

Thumbs up Thumbs down

20

Właściwie ofiara planu bożego, ktoś musiał odwalić brudną robotę by wszyscy doznali zbawienia

21

może to i nie na miejscu, nie biegam do kościoła coniedziele i byłam na święta raz jeden na mszy w wilkanocna niedziele (czyli w samą pore sie obudziłam) ale jedno co zapamiętałam z kazania:
człowiek, który stracił majatek _ stracił wiele
człowiek, ktory stracił zdrowie stracił jeszcze więcej,
ale człowiek, który stracił wiare w Chrystusa starcił wszystko.
No jak dal mnie, grzesznicy słowa te wyryły sie jakoś i cały czas o nich pamiętam... wiare swoją mam, moze jeszcze małą ale jednak i wiem ze wobec każdego Bóg ma jakiś plan.
A co do tematu to z religia jestem na bakier i nie czytam pisam świętego, i nie wiem jak ta było z tym sprzedaniem Chrystusa, ale napewno było tak jak sobie to zaplanował Jezus Chrystus wraz ze swoim Ojcem. I wyszło to im całkiem wporządku, choćby dlatego że teraz i my możemy dostąpić zbawienia i życia wiecznego. AMEN smile

... Wyci

Thumbs up Thumbs down

22

Gdyby ten Człowiek który kochał Cię z taką czułością, że mysląc o Tobie i o wybawieniu Cię od cierpienia sam pozwalał wbijać gwożdzie w swoje dłonie i stopy to przeczytał, jak myslisz... dobrze by się poczul?

Thumbs up Thumbs down