26

Odp: Co to jest wiara dla was ?

Powiedz mi w co wierzysz a powiem ci kim jesteś?

???

Chyba każdy w coś wierzy.
Trudno byłoby żyć bez wiary. Przynajmniej mi.
Zdeklarowani ateiści których znam też wierzą. Często nawet w kogoś kogo wierzący nazywają Bogiem.
Ci którzy mówią o sobie niewierzący nadają Mu inne imię inny kształt inną formę.
Trudno jest uciec od kategorii wiary, religii.
Wszyscy myślimy Arystotelesem.                   

27

Mimo iż są tu tacy, co zgadzają się na nicość po śmierci, ludzi generalnie nie chcą popadać w niebyt po zgonie, boją się tego. "Jak trwoga to do Boga" - to przysłowie przystaje do dziadków - ateistów, którzy za komuny chodzili w czerwonych krawatach, usuwali religię ze szkół i torturowali księży. Dzisiaj wiszą w pierwszych ławkach kościelnych sal, żebrząc u Boga o litość. Uwierzyli na stare lata, bo się wystraszyli... I pójdą niestety do nieba wink                   

Thumbs up Thumbs down

28

Feniks napisał/a:

Zdeklarowani ateiści których znam też wierzą. Często nawet w kogoś kogo wierzący nazywają Bogiem.

Zgadza się Feniks.                   

http://www.cosgan.de/images/smilie/xmas/f034.gif

29

joskai,Sep 22 2005, 01:23 PM napisał/a:

gdyby ktoś udowodnił, że Boga nie ma, że nie istnieje, gdyby nagle kościół oświadczył, że jest to wymysł kilku ludzi utrzymywany w  świadomości ludzi przez instytucje kościoła... ale by było... smile
Szpitale psychiatryczne uległyby przepełnieniu, a depresja stałaby się chorobą dnia powszedniego (...)
[right][snapback]20515[/snapback][/right]

Joskai,

Nie masz racji, moim zdaniem.

Trudno jest podać przekonujący dowód na nieistnienie Boga. Tak samo zresztą, jak trudno jest podać przekonujący dowód na Jego istnienie.
Właściwie wielu próbowało udowodnić istnienie Boga (żeby wymienić tylko Arystotelesa i św. Tomasza z Akwinu) i jakoś dowody, które stworzyli nie przekonały wszystkich. Tak samo byłoby/jest z dowodem na Jego nieistnienie.

Ja osobiście mam szczęście (?) należeć do tej nielicznej grupy, której łatwiej zaakceptować istnienie Boga (Demiurga, Absolutu, Pierwszego Poruszyciela) na gruncie rozumu niż wiary.
Przy czym wiarę rozumiem tu jako proces budowania i podtrzymywania relacji osobowej.
Kurcze, prościej mi zaakceptować Stwórcę niż Miłosiernego Ojca.

Why can’t we not be sober? Why can’t we drink forever?
I just want to start this over.

30

Akt wiary w Boga polega na przyjęciu do wiadomości jego istnienia bez posiadania wystarczających dowodów. Nie można udowodnić faktu istnienia Boga, tak jak nie można udowodnić faktu jego nieistnienia. Jeśliby teoretycznie jednak ktoś udowodnił, że Bog istnieje, wiara przestała by być wiarą, a stała się zbiorem faktów.

Thumbs up Thumbs down

31

FideL,Sep 30 2005, 06:49 AM napisał/a:

Akt wiary w Boga polega na przyjęciu do wiadomości jego istnienia bez posiadania wystarczających dowodów. Nie można udowodnić faktu istnienia Boga, tak jak nie można udowodnić faktu jego nieistnienia. Jeśliby teoretycznie jednak ktoś udowodnił, że Bog istnieje, wiara przestała by być wiarą, a stała się zbiorem faktów.
[right][snapback]21751[/snapback][/right]

Nie zgadzam się z Tobą, Fidel. smile

Wiara i rozum to dwie zupełnie różne ścieżki.

Drogą filozofii rozumianej jako rozumowe odkrywanie świata można dojść do Absolutu rozumianego jako Ens Per Se.

Dlaczego Arystoteles, dla którego wiara/religia oznaczała politeizm (Zeus, Atena i inne podobne typy smile) udowodnił istnienie Pierwszego Poruszyciela, stwórcy, który nadał ruch we Wszechświecie?

Św. Tomasz z Akwinu wykorzystał dowodzenie Arystotelesa do opracowania własnych pięciu dowodów na istnienie Boga (co ciekawe, mimo krytyki Kanta te dowody są do dziś uznawane przez filozofów tzw. chrześcijańskich). Rzeczywistość wiary jest w tych dowodach wzięta w nawias. Fakt istnienia Boga nie jest przesłanką, tylko wnioskiem.

Zupełnie inną sprawą jest wiara w to, że ten Ens Per Se jest miłosiernym, osobowym bytem. To jest właśnie wiara.

32

Filozoficzne dysputy... ups... ja się chowam w mysią dziurkę. Ja tam sobie wierzę serduchem w Miłość Osobową, a Wy sobie dyskutujcie, czy można udowodnić Absolut czy nie smile

Thumbs up Thumbs down

33

Rumianek,Sep 30 2005, 06:00 PM napisał/a:

Filozoficzne dysputy... ups... ja się chowam w mysią dziurkę. Ja tam sobie wierzę serduchem w Miłość Osobową, a Wy sobie dyskutujcie, czy można udowodnić Absolut czy nie smile
[right][snapback]21847[/snapback][/right]

Rumianku,

Widzisz, bardzo zazdroszczę takim osobom jak Ty, które mają żywą, prawdziwą wiarę.

Ja jej nie mam.
Tak jak napisałem: akceptuję istnienie Boga na poziomie rozumu.
Ale może wynika to z tego, że na studiach ktoś mi po prostu włożył do głowy te dowody? Może jestem zbyt ograniczony, aby je w pełni zgłębić i naprawdę zrozumieć? A wtedy może odrzucić?

Tylko, kurcze, z czym bym wtedy został, co? smile
Ja bardzo bym chciał wierzyć tak, jak Ty.

34

Mieć wiarę to łaska Boga. Tu nie da się nic zrobić. Ja otrzymałam ją nagle i tak samo nagle ją straciłam. To nie była moja wola. Ale wiem, że to był piękny czas, tęsknię i mam nadzieję.

Thumbs up Thumbs down

35

Och, wiara to jedna z próśb, którą Bóg najchętniej spełnia! smile

Thumbs up Thumbs down

36

Rumianku, ja o łaskę wiary NIE PROSIŁAM a dostałam. Chciałabym wrócić do lekkiego "och" ale nie mogę!!!

Thumbs up Thumbs down

37

A ja postanowiłam pogłębić moją wiarę i przyjrzeć się, czemu można bliżej na studiach - teologia.

38

Wiara to dla mnie jest zbawienia! Bo tylko przez wiare nie przez uczynki mozemy byc zbawieni aby ktoregos dnia zamieszkac z Jezusem Chrystusem w Niebie.

39

Julianna,Oct 11 2005, 10:17 PM napisał/a:

Wiara to dla mnie jest zbawienia! Bo tylko przez wiare nie przez uczynki mozemy byc zbawieni aby ktoregos dnia zamieszkac z Jezusem Chrystusem w Niebie.
[right][snapback]22678[/snapback][/right]

Albo z Mahometem. smile

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

40

Wiesz... dla mnie to ludzie mogą Go sobie nazywać jak chcą. Ale on jest jeden. Ten który JEST - On sam powiedział, że takie ma właśnie imię - TEN KTÓRY JEST. smile

Thumbs up Thumbs down

41

Rumianek,Oct 13 2005, 12:38 PM napisał/a:

Wiesz... dla mnie to ludzie mogą Go sobie nazywać jak chcą. Ale on jest jeden. Ten który JEST - On sam powiedział, że takie ma właśnie imię - TEN KTÓRY JEST. smile
[right][snapback]22746[/snapback][/right]

smile

42

Uw,Sep 11 2005, 10:53 PM napisał/a:

Chciałem was zapytac co to jest dla was wiara ? Jak wy ja pojmujecie, kto ma ochote niech doda coś od siebie, pozdro smile
[right][snapback]19079[/snapback][/right]

Pojęcie to jest często traktowane jak słowo - wytrych , dlatego często prowadzi do nadużyć i nieporozumień . Dla mnie WIARA zaczyna się tam gdzie kończy się moja wiedza i doświadczenie . W sprawach dla mnie szzególnie ważnych np.światopoglądowych staram się osiągnąć maksymalny poziom wiedzy i doświadczeń ,aby pozostawać uczciwym w stosunku do siebie . I tyle .
Skoro w ten sposób dałem się WAM poznać jako "nowy", pozwólcie mi czasem włączyć się do WASZYCH mysli na tematy światopoglądowe
(w tym:religijne, "małą filozofię"),trochę psychologii itp.
Pozdrawiam WSZYSTKICH ciepło.

Thumbs up Thumbs down

43

Bog(u)dan(y),Oct 15 2005, 01:57 PM napisał/a:

Pojęcie to jest często traktowane jak słowo - wytrych , dlatego często prowadzi do nadużyć i nieporozumień . Dla mnie WIARA zaczyna się tam gdzie kończy się moja wiedza i doświadczenie . W sprawach dla mnie szzególnie ważnych np.światopoglądowych staram się osiągnąć maksymalny poziom wiedzy i doświadczeń ,aby pozostawać uczciwym w stosunku do siebie . I tyle .
Skoro w ten sposób dałem się WAM poznać jako "nowy", pozwólcie mi czasem włączyć się do WASZYCH mysli na tematy światopoglądowe
(w tym:religijne, "małą filozofię"),trochę psychologii itp.
Pozdrawiam WSZYSTKICH ciepło.
[right][snapback]22849[/snapback][/right]

Witaj Bog(u)dan(y)!!

44

Uw,Sep 11 2005, 10:53 PM napisał/a:

Chciałem was zapytac co to jest dla was wiara ? Jak wy ja pojmujecie, kto ma ochote niech doda coś od siebie, pozdro smile
[right][snapback]19079[/snapback][/right]

Z wiarą jest łatwiej-wierzyć jest wygodniej, prawda?
Dla mnie samej, bez wiary, bez zaufania Bogu
bez możliwości cichej rozmowy z Nim i nie tyle zrozumienia co uporządkowania i uspokojenia myśli i pytań, byłoby bardzo ciężko.
Łatwiej jest rzeczy niewytłumaczalne, niezrozumiałe
zawierzyć w czymś szerzej pojętym.
Byłabym skłonna postawić znak równości pomiedzy wiarą a nadzieją,,,

Thumbs up Thumbs down

45

kasiulek,Oct 15 2005, 08:27 PM napisał/a:

Z wiarą jest łatwiej-wierzyć jest wygodniej, prawda?
Dla mnie samej, bez wiary, bez zaufania Bogu
bez możliwości cichej rozmowy z Nim i nie tyle zrozumienia co uporządkowania i uspokojenia myśli i pytań, byłoby bardzo ciężko.
Łatwiej jest rzeczy niewytłumaczalne, niezrozumiałe
zawierzyć w czymś szerzej pojętym.
Byłabym skłonna postawić znak równości pomiedzy wiarą a nadzieją,,,
[right][snapback]22867[/snapback][/right]

W mojej definicji wiary znalazły się uogólnienia dla mnie słuszne także w kwestii relacji religijnych,stosunku do BOGA i określenia swego miejsca w życiu duchowym WSZECHŚWIATA. Doskonale rozumiem postawę kasiulka . Na tym polega  porządkowanie swego świata wewnętrznego , by uczciwie ciagle okreslać sie w stosunku do wszelkich w tym trudnych i niejasnych spraw .Wiem z autopsji jak trudne i bolesne jest załamanie się nabytego i zawierzonego wzorca ładu w życiu duchowym. To takze obawa podcinajaca nasze bezpieczeństwo osobiste .
Tu tkwi odpowiedź na pytania:
-dlaczego mimo rozwoju nauki, postępów w zdobywaniu KOSMOSU, ciągle funkcjonują religie i tzw."wierzenia",oparte na faktach i zmyśleniach dawno już uznanych za nienaukowe?
-dlaczego mimo rozwoju cywilizacyjnego ciągle miliony ludzi poddaje się przestarzałym indoktrynacjom religijnym?
-dlaczego wszystkie główne religie są tak skostniałe, a ich promotorzy nie są skłonni do zmian nawiązujących do aktualnej i już poznanej rzeczywistości?
Wszystkich, dla których życie duchowe jest wartoscią namawiam do uczciwego postawienia sobie tej sprawy. I choć to jest niełatwe, to jednak w moim przypadku okazało się możliwe. I uwieżcie - dopiero teraz mam spokój ducha , choć jest
potrzeba ciągłego "nadstawiania ucha" i weryfikacji tych poglądów.
Kasiulku-mozna pogodzić wszystkie twoje i każdego z nas potrzeby rozmów wewnętrznych w SWIECIE DUCHA ,którego konstrukcja nie jest fałszywa i nie kłóci się z wiedzą, choć uznaje niewiedzę.
Uff! Boję się że to brzmi bardzo mentorsko-przepraszam to dla mnie poważne tematy i inaczej nie umiem .  Pozdrowienia.

Thumbs up Thumbs down

46

joskai,Sep 22 2005, 02:23 PM napisał/a:

gdyby ktoś udowodnił, że Boga nie ma, że nie istnieje, gdyby nagle kościół oświadczył, że jest to wymysł kilku ludzi utrzymywany w  świadomości ludzi przez instytucje kościoła... ale by było... smile
Szpitale psychiatryczne uległyby przepełnieniu, a depresja stałaby się chorobą dnia powszedniego, bo tym którzy oparli wszystko na Bogu zawaliłby się cały światopogląd. Nie lepiej swoje życie oddać w swoje ręce ?
smile
tak sobie marzę, nie zwracajcie na mnie uwagi :mrgreen:
[right][snapback]20515[/snapback][/right]

Jak ktoś kiedyś powiedział "Przypadkowa przechadzka po szpitalu wariatów pokazuje żę wiara nie dowodzi niczego"

47

Rumianek,Sep 22 2005, 04:03 PM napisał/a:

Gdyby Kościół coś takiego oświadczył to bym mu nie uwierzyła  big_smile
Moja wiara nie jest oparta na tym co mówi ksiądz z ambony... tylko na tym co sama w duszy rozeznaję.  big_smile
[right][snapback]20553[/snapback][/right]

RUMIANKU chcę ustalić czy dostałaś mój post w pełnej tresci? Chyba coś pokręciłem z wysłaniem. Cóż- nauka na błędach,a POMOC jest po angielsku.
POZDRAWIAM CIĘ ciepło .

Thumbs up Thumbs down

48

Mój Bóg
jak drżący słowik w garści,
a nie ogarną Go wszechświaty.
Oddechem gasi gwiazdozbiory,
a drży w oddechu mym jak kwiaty.

Mój Bóg
wykuwa słowem wieki,
a chwila rani Go, jak mieczem.
Mój Bóg - straszliwy i daleki,
a bliski, jak płaczące dziecię.

Mój Bóg,
depczący z wzgardą trony,
a kłosom zstępujący z drogi -
Jak groźny sędzia przeraźliwy,
Jak żebrak smutny i ubogi.

Mój Bóg
nade mną ciągle stoi
jak cień, jedyny mój towarzysz -
Czuję za sobą Jego kroki
i złotą glorię Jego twarzy.

I teraz
oto: spoza pleców
na dłonie moje wciąż spogląda
i jak Syn błaga mnie o serce,
i jak Pan serca mego żąda!

---

49

Braszka,Oct 20 2005, 10:19 AM napisał/a:

Mój Bóg
jak drżący słowik w garści,
a nie ogarną Go wszechświaty.
Oddechem gasi gwiazdozbiory,
a drży w oddechu mym jak kwiaty.

Mój Bóg
wykuwa słowem wieki,
a chwila rani Go, jak mieczem.
Mój Bóg - straszliwy i daleki,
a bliski, jak płaczące dziecię.

Mój Bóg,
depczący z wzgardą trony,
a kłosom zstępujący z drogi -
Jak groźny sędzia przeraźliwy,
Jak żebrak smutny i ubogi.

Mój Bóg
nade mną ciągle stoi
jak cień, jedyny mój towarzysz -
Czuję za sobą Jego kroki
i złotą glorię Jego twarzy.

I teraz
oto: spoza pleców
na dłonie moje wciąż spogląda
i jak Syn błaga mnie o serce,
i jak Pan serca mego żąda!

---
[right][snapback]23110[/snapback][/right]

BRASZKO-twój DUSZEK i jego produkcja są śliczne- ale to kategoria estetyczna, która ze ŚWIATA DUCHA promieniuje w twej poezji.
"...Mój Bóg nade mna ciagle stoi jak cień..." - dokładnie tak, ale nie myl GO z twarzami nadawanymi MU przez wszystkie znane religie.
Mam propozycję dla wszystkich, którzy próbują swoje życie duchowe objaśniać argumentami ze SWIATA MATERIALNEGO - w tym tkwią Wasze nieporozumienia.
Uznajmy,że istnieją dwa światy:ŚWIAT MATERIALNY i ŚWIAT DUCHOWY.
Oba są w nas i pozostają w symbiotycznej quasirównowadze charakterystycznej dla Wszechświata rozumianego szerzej niz materialny.
W ŚWIECIE DUCHA nie ma przestrzeni,fizyki i innych tworów nauki.
Ten świat istnieje bez względu na nasze o nim opinie,wrażliwcy wiedzą to na pewno.TAM są nasze uczucia,emocje,to w jego środowisku dochodzi do porozumienia bez słów,bezsłownych transmisji na odległość,stamtąd pochodzi instynkt.Nie ma w nim znanej przestrzeni ,czasu,słów czy czegoś wyobrażalnego.
To w nim jest DOSKONAŁOŚĆ czy jak inaczej nazwiemy BOGA.
Ten świat nie daje się definiować, bo jego konstrukcja nie jest i nie będzie nam znana. Uznajmy pokornie swoje naturalne ograniczenia i dbajmy o zachowanie równowagi miedzy tymi światami. Jednocześnie wypełniajmy swym życiem materialnym sens naszego istnienia jakim jest "doładowywanie" potencjału Świata DUCHOWEGO przez maksymalizację naszych doświadczeń i wielokierunkowy ROZWÓJ osobisty.
BÓG istnieje i wszyscy Go potrzebujemy, jednak ponieważ nie ma ON takich zwykłych, ziemskich atrybutów o których nam mówiono,więc przestańmy poddawać się krzywym doktrynom istniejących i skostniałych religii i ich promotorom.
Wszelka WIEDZA dotyczy ŚWIATA MATERII i proponuję nie przenosić jej w nieznany ŚWIAT DUCHA. Zobaczycie jaki spokój WAS ogarnie.
ZAPRASZAM do dyskusji.Pozdrowienia dla wszystkich "wrażliwców".

Thumbs up Thumbs down

50

Biję pokłony Bog(u)dan(y) ! Naprawdę pięknie napisane. I jak prawdziwie... smile

Thumbs up Thumbs down